Сербохорватский язык на филфаке ПРОТИВ АПИОНА

Русский, английский, иврит и другие.

Модератор: Efi

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Сербохорватский язык на филфаке ПРОТИВ АПИОНА

Сообщение Efi » 02 сен 2022, 19:37

На обали реке Неве је велика зграда. Она има црвен кров. То је наш факултет. Ми смо студенти. Пре подне смо на предавањима, а после подне можемо радити у библиотеци. Сада смо у слушаоници. Свака група има слушаоницу. Наша слушаоница је светла и чиста. То је велика соба. Ја могу набројати све што има у слушаоници. Ово су врата. То је зид. Он је бео. Ово су прозори. Прозори су велики и чисти. Таваница је бела. Ово је радијатор. Он је сада хладан јер је време топло. Ово је катедра. Она је жута. Ово је табла. Она је црна. Код табле је мапа. Ово је сто. Он је исто тако црн. Табла и сто су црни. Креда је бела.Шта је то? То је орман. А ово је крпа. Она је влажна. Крпом можемо брисати таблу. Столица је жута. Столица и катедра су жуте. Ми имамо наставницу. Сада је час српскохрватског језика и наставница је за катедром. Моја клупа је близу катедре. Клупа је ниска али је тешка. Ја сам сада у клупи. Ја имам књигу. Где је моja књига? Д а ли је и књига у клупи? Не, она није у клупи, она је на клупи. Наставница има у руци оловку. Је ли њена оловка зелена? Не, она није зелена, већ црвена. Имате ли и ви оловку? Јесте, имам. Да ли је она црвена? Не, она није црвена, она је црна. А каква је његова оловка? Је ли она црвена или црна? Оловка није ни црвена, ни црна, она је плава. Она нема држале. Она има наливперо. Моја ташна је нова, а твоја је стара. Сваки студент има на клупи књигу. Да ли је она књига лепа? Јесте, лепа је. Где је ваша књига? Ја немам књиге, ја имам само свеску.

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: Сербохорватский язык на филфаке ПРОТИВ АПИОНА

Сообщение Efi » 03 сен 2022, 01:24

Учебник у меня старый, но надёжный! Теперь есть два отдельных языка - сербский и хорватский. Я изучаю оба. Ещё болгарский и румынский. Болгарский очень пригодился мне в Израиле, как ни странно! Да и румынский! Много общих слов с русским и украинским. И греческих с турецкими плюс заимствованные слова из западноевропейских языков.
:yachoo

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: Сербохорватский язык на филфаке ПРОТИВ АПИОНА

Сообщение Efi » 03 сен 2022, 08:48

РАЗЪЯСНЯЮ:
С трёх лет жил в Карело-Финской ССР, незаконно аннексированной Российской федерацией
Efi писал(а):Это не опусы, а мои собственные мысли. А литературные ассоциации навеяны классической литературой на школьном уровне: после школы я учился на факультете ИНОСТРАННЫХ языков. Русский не родной, родной - иврит. Да и русский нам преподавал проф. Эпштейн Евгений Михайлович (1923—1993) — учёный-историк, заслуженный деятель науки Карельской АССР . А оставить Биби лидером ЛИКУДА, вы уж извините, это как пустить козла в огород. А вы, друзья как ни садитесь, всё в музыканты не годитесь! Re: Дела Биби...

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: Сербохорватский язык на филфаке ПРОТИВ АПИОНА

Сообщение Efi » 03 сен 2022, 18:08

Про Аварский каганат.
Словеньску же языку, якоже ркохом, живущю на Дунаи, придоша от скуфъ, рекше от козаръ, рекомии болгаре, и сѣдоша по Дунаеви, насѣлницѣ словеномъ бѣша. А посемъ придоша угре бѣлии и наслѣдиша землю словѣньскую, прогнавше волохы , иже бѣша приялѣ землю словеньску. Си бо угри почаша быти пр-Ираклии цесари, иже ходиша на Хоздроя, цесаря пѣрьскаго. В си же времена быша и обре, иже воеваша на цесаря Ираклия и мало его не яша. Си же обри воеваша на словѣны и примучиша дулѣбы, сущая словѣны, и насилье творяху женамъ дулѣбьскымъ: аще поѣхати бяше обрину, не дадяше въпрячи коня, ни волу, но веляше въпрячи 3, или 4, ли 5 женъ в телѣгу и повести обрина, и тако мучаху дулѣбы. Бяху бо обри тѣломъ велицѣ, а умомъ горди, и потреби я Богъ, и помроша вси, и не оста ни единъ обринъ. И есть притча в Руси и до сего дни: погибоша аки обри, ихъ же нѣсть ни племене, ни наслѣдка. По сихъ бо придоша печенизѣ, и пакы идоша угри чернии мимо Киевъ послѣже при Ользѣ.

Нестор: Руския Лѣтописи на Древле-Славенском языкѣ. Часть I
August Ludwig von Schlözer, Nestor · 1809


Вернуться в «Язык»




  Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 12 гостей